Sibutramin Nedir? Zararları, Yan Etkileri Nelerdir?

Sibutramin, düşük kalorili diyetler ile birlikte kullanılması tavsiye edilen, kilo verme ya da kilo kontrolü tedavilerinde hastalara doktor kontrolünde verilmesi gereken bir ilaçtır. Menşei Amerika olan bu ürünün ABD’deki adı Menidia, Avrupa’daki adı ise Reductil’dir. Bu yazımızda sibutramin ne işe yarar, reductil zararları ve yan etkileri nelerdir, hangi ilaçların içinde yer alır gibi soruların yanıtlarını paylaşacağız.

Sibutramin ne işe yarar?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bu ilaç genelde kilo vermek isteyen kişilerin tedavisinde kullanılan ilaçların içinde yer alan bir etken maddedir. Direkt olarak alınması kesinlikle tavsiye edilmiyor çünkü yan etkileri arasında ölüm bile yer almaktadır. Zayıflama ilaçlarının içerisinde sibutramin hidroklorür monohidrat halinde bulunan bu etken madde Amerika’lı bir şirket olan Abbott tarafından geliştirilmektedir.

Piyasada birçok ilaç ya da gıda takviyesi olarak satılan zayıflama ürünlerinin içerisinde sibutramin etken maddesi bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda içerisinde bu maddenin olduğu bir zayıflama hapı yüzünden ölen bir vatandaşımızın haberleri halen sosyal medyada ve Youtube kanallarında dolaşmaktadır.

Sibutramin Yasaklanmış bir Maddedir!

Öncelikle büyük harflerle belirtmek istiyoruz ki bu ürünün kullanılması YASAKLANMIŞ bir kimyasal maddedir. Fakat ne hikmettir halen internette içerisinde sibutramin olan birçok bitkisel ürün olduğu iddia edilen zayıflama ilacı satılmaya devam ediyor. Sağlık bakanlığı yetkililerinin bu ürünlerden haberleri mi yok yahut bu ürünleri satan kişiler sistemin açığını mı bulmuşlar bilemiyorum fakat maalesef halen bazı ürünler internet üzerinden satılmaktadır.

sibutramin nedir

Dilerseniz şuraya tıklayarak sibutramin ile alakalı olarak yapılmış bilimsel araştırmaya ulaşıp, okuyabilirsiniz. Bu ürün Amerika’da yasaklanmış bir ürün değildir fakat %100 doktor kontrolünde kullanılan ve takip edilen bir üründür. Yani birçok ülkede yasaklanmış, Türkiye’de de yasaklanmış ama Amerika’da yasaklanmamış diye işe yarar bir ürün olduğu sonucu lütfen çıkarılmasın.

Zayıflatıyor mu? Evet. Zayıflamaya yardımcı oluyor ama yan etkileri de çok ciddi sonuçlara neden olabiliyor. Zaten kullanılmamasının daha doğrusu doktor kontrolünde belirli tetkikler yapıldıktan sonra kullanılmasının tavsiye edilmesinin gerekçesi de budur. Yan etkilerinden korunabilmektir. Zaten yan etkileri bu kadar çok ve ciddi olmayan bir ürün olsaydı tüm doktorlar ekranlara çıkıp, bas bas bağırır ve ülkede hatta dünyada bir Allah’ın kulu obez kalmaz, fit olurdu.

Sibutramin vücuttan nasıl atılır?

İnsan vücuduna giren bir maddenin tamamen vücudu terketmesi yaklaşık olarak 30-40 gün sürmektedir. Elbette bu süreci hızlandırmak mümkündür. Bunun için doğal antioksidan ürünler almak ya da normalin üstünde efor sarfetmek gerekebilir. Spor yapabilir ve bu arada bol miktarda sıvı tüketebilirsiniz.

Sibutramin: Öldüren zayıflama ilaçları

Bu genç kız kullanmış olduğu zayıflama ilacı nedeniyle komalık oldu. İnternette birçok kişinin görüntüsü bulunuyor zayıflama ilacı kullandığından dolayı hayatını kaybetmiş olan…

Sibutramin içeren zayıflama ilaçları nelerdir?

Yasaklanmış bir madde olması hasebiyle birçok ürünün içerisinden ya çıkartıldı ya da ürün tamamen yasaklanıp, satışı durduruldu. Bugüne kadar Biber Hapı’ndan Elma Krom’a, LW6090’dan Reductol isimli ilaçlara kadar birçok ürünün içerisinde sibutramin etken maddesi kullanıldı.

  1. Zelium 15 mg
  2. Biber Hapı
  3. Altın Çilek Hapı
  4. Reductol zayıflama ilacı
  5. Elma Krom zayıflama hapı
  6. LW6090 zayıflama hapı
  7. Zelium 15 mg 28 kapsül ilaç

Piyasada en yaygın olan zayıflama ürünlerinden bazıları yukarıda belirtilmişti. Kesinlikle kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Bu tarz ürünler mutlaka doktor tarafından reçete edilip, yine doktor tarafındna düzenli olarak takip edildikten sonra kullanılması gereken bir ilaçtır.

Bir kere daha belirtmek isterim ki benim bu ilaçtan ya da herhangi bir üründen çıkarım yoktur. Kesinlikle hiç bir ürünün satıcısı ya da pazarlayıcısı değiliz. Bu bilgileri bizzat şahsım 2008 yılında kullanmış olduğum bir zayıflama ilacının (meksika biber hapı) baygınlık geçirmeme ve gözlerimi hastanede açmama neden olmasından dolayı herkesle paylaşmak istiyorum.

Sibutramin Kullananlar Ne Düşünüyor?

Maalesef ülkemizde bu ilacın ne işe yaradığını öğrendikten sonra, özellikle de fazla kiloları olan, zayıflamak isteyen kişilerin bu ilacı kullanmak istemelerini görmekteyiz. Defalarca uyarmaya çalışsakta yine de sesimizi duyuramıyoruz. Lütfen sağlığınız açısından ya doktor kontrolünde kullanın yahut hiç kullanmayın. Sayfanın altında bulunan sibutramin kullananlar alanından ürün hakkındaki kullanıcı yorumları ve şikayetleri okuyabilirsiniz.

Sibutramin Kullanıcı Yorumları

Şimdilik bu etken madde ile alakalı söyleyeceklerimiz bu kadardır. İlerleyen zamanlarda diğer ilaçları / ürünleri bulup bu yazı başlığı altında güncelleme yapacağız. Sizler de sibutramin kullanıcı yorumları başlıklı bu makalemizde ürün hakkında -eğer kullandıysanız- lütfen görüşlerinizi belirtiniz.

5 Total Score
Sibutramin Kullanıcı Yorumları

Sibutramin, Türkiye'de yasaklanmış olan ve genelde zayıflama ürünleri içerisinde kullanılan, direkt olarak beyne etki ederek iştahın bastırılmasına, bağırsakların normalden fazla çalışmasına neden olan ve bir o kadar da yan etkileri olan bir kimyasal maddedir. Birçok ilaç içerisinde kullanılmaktadır. Bu ilaçlardan çoğunun satışı yasaklanmış olsa da halen internette aktif olarak satışı yapılan bazı ürünler bulunuyor. MUTLAKA doktor kontrolünde kullanılması gereken bir ilaçtır.

User Rating: 3.93 (14 votes)
1 Comment
  1. Yukarida Paula’s is oldugunuz sibutramin içeren ilaçların hepsi ya yasaklı ya da piyasada artık olmayan ilaçlardır. Biliyorum çok zararlı bir şey ama kullanıp şu kilolarımdan kurtulmak istiyorum. Nasıl temin edebilirim?

Leave a reply

Müşteri Yorumları
Logo
Register New Account
Compare items
  • Total (0)
Compare
0